ادامه ی کره ی زمین: کره ی ماه (قمر زمین) – دریاهای ماه – هلال و بدر ماه

کره ی ماه:   1/50زمین و نزدیکترین همسایه ی زمین هست. 384 کیلومتر با زمین فاصله داره (مقایسه کنید با فاصله ها روی زمین،چندان فاصه ای نیست.). چون حرکت وضعی و انتقالی ماه با هم مساویه ،همیشه یک نیمه ی ثابت  اون از زمین قابل دیدنه. نیروی جاذبه ش 1/6 زمین هست. روزها بسیار گرم وشب ها یخبندان میشه. مهتاب نوری هست که ماه از خورشید می گیره و به زمین می تابونه.اولین بارسال 1969 م دو فضانورد آمریکایی ( اولین قدم را نیل آرمستدانگ گذاشت) به کره ی ماه سفرکردند.اون ها با سفینه فضایی آپولو11 که توسط موشک ساترن5 حمل شده بود،به ماه رفتند.

دریاهای ماه (مناطق تاریک یا ماریا):  وقتی به ماه نگاه می کنیم (حتی بدون تلسکوپ)لکه‌هایی دیده میشه که به خاطر شباهت ظاهری به آب های زمین به این نام خوانده میشه.البته این فقط یه اسمه واقعیت اینه که  نیروی جاذبه ی ماه اونقدر کم هست که آبی درجایی نمی مونه.

هلال و بدر ماه: چون خورشید به ماه می‌تابه میشه ماه رو دید. (به شکلی که کشیدم توجه بشه)گفتیم که ما همیشه یک طرف ماه رو می بینیم. اگرماه به طور کامل مورد تابش خورشید قرار بگیره، ما ماه رو به صورت قرص کامل یا بدر می بینیم. اگر قسمتی روشن بشه هلال می بینیم. وقتی هم  که ماه در جهت تابش خورشید قرار بگیره، دیده نمی‌شه،یعنی در واقع پشت به خورشید کرده وطرفی که رو به ماست دیده نمیشه اگر هلال ماه شکل بالای حرف p باشه ینی ماه قمری در نیمه ی اوله ولی اگه شکل هلال شبیه بالای حرف q باشه یعنی در نیمه ی دوم ماه قمری به سر می بریم.( اینو حدود هفده سال پیش تو دفترچه ای که  خدمت سربازی به برادرم داده بودند خوندم.).حدودا˝هر 29/5روز یک بار ماه به دور خود می چرخه.

/ 0 نظر / 38 بازدید