نکاتی از کیک،تارت و شیرینی، نان٬کلوچه٬حلوا٬بیسکوئیت

اوزان:   ₪1پ آب:200 گ   1 ل شیر یا آب :250گ  =250 سی سی  1 ل ماست:  200 گ ₪ 1ل روغن مایع: 220 گ 1پ شکر :200 گ  و  1 ل شکر 230 گ  1 پ آرد:125 گ  و 1 ل :150گ ₪₪ 1 ل پودر نارگیل :90 گ 1 ل پودر شکر:160 گ   1ل کشمش:180 گ 1پ خامه:200گ، یک لیوان پودر قند : 160 گرم

فرم گرفتن خامه:برای 250 گرم خامه ← 3 ق غ پودر شکر: با قاشق پودر شکر را به خامه اضافه می کنیم و فقط در حد مخلوط شدن هم می زنیم حال خامه را می گذاریم درون فریزر تا کاملا یخ ببندد. خامه یخ زده شده را با قاشق می تراشیم و با هم زن به مدت ۲۰ دقیقه می زنیم تا جای پره ها باقی بماند. از آن بیشتر کره می شود – با افزودن رنگ خوراکی رنگی می شود ولی نباید زیاد اضافه کرد چون شل می شود – اگر خامه پاستوریزه بود آب آنرا دور می ریزیم.

مرنگ:سه سفیده تخم مرغ را آنقدربا هم زن برقی زده تا فرم بگیرد بعد 90 گرم یا نزدیک 1/2پ پودر شکر(تست می کنیم) +1/4ق چ وانیل  را اضافه مجدد آنقدر می زنیم تا جای پره های همزن بماند. اگر خواستیم٬ رنگ خوراکی یا شربت بدون رقیق شدن کمی اضافه می کنیم٬ولی نباید زیاد اضافه کرد٬ چون شل می شود .در یخچال می گذا ریم تا خودش را بگیرد.

ترکیب 2/3 مرنگ و 1/3 خامه فرم گرفته  ترکیب خوبی برای شیرینیها و دسرهاست.

خامه شکلاتی:(برای آیسینگ کیک و...)

به ازای هر میلی گرم خامه همان قدر شکلات قطعه شده اضافه می کنیم.مثلا برای 200 سی سی خامه ٬ 200 گرم شکلات – در ظرف می ریزیم تا بجوشند و غلظت مناسب را پیدا کند. وقتی گرمای اولیه اش رفت روی کیک به عنوان آیسینگ استفاده می کنیم.می توان از شکلات سفید استفاده کرد به همان رنگ ویا رنگهای مجاز خوراکی اضافه کرد.از این کرم در دسرها نیز می توان استفاده کرد.

₪ در حلوا اگر روغن داغ  باشد وبعد٬ آرد را اضافه کرد٬ گلوله می شود.

₪ وانیل شکری را 2 برابر وانیل خالص و ب پ را 4 برابر جوش شیرین می گیریم.

₪ پودرخمیر ترش را نباید هم زد. روی شیر ولرم ریخته رویش ظرفی گذاشته 20 دق بماند.البته بهتر است از خمیر ترش فوری که ریز تر است استفاده کرد٬ در این صورت نیاز به این پروسه نبوده و می توان مستقیم با مواد ترکیب کرد.

₪ بهبود دهنده در نان ها باعث تازه ماندن آنها می شود.برای یک کیلو آرد 5 گرم بهبود دهنده.

₪ برای روی نانهای شیرین  قبل از فر کمی بار یا شهد(شکر در آب کم٬ روی شعله گذاشته تا مثل عسل غلیظ شود. )برس می زنیم.

₪ می توان سفیده را بعد سفت شدن دوباره با کمی پودر شکر زده تا پفش نخوابد.

₪مار مالاد کیوی در شیرینیها خوب نمی شود.

₪برای تست پخت کیک و کلوچه ٬می توان از چنگال استفاده کرد٬ اگر چیزی به آن نچسبید خمیر نیست و پخته است.

₪کمی رنده پوست پرتقال عطر خوبی می دهد٬ ولی غشاﺀ داخلی رنده نشود.

₪ بعد از سرد شدن کیک یا تارت٬ آنرا برش بزنید تا خمیر نشود.

تزئین:مارمالاد- شکلات تخته ای- چوب شور – شوکو رول- چتر تزئینی -  شکلات سفید که به روش بن ماری آب می شود +رنگ خوراکی یا کمی پودر ژله آماده - مرنگ+خامه فرم گرفته- خمیر مارسیپان که با رنگهای خوراکی رنگ داده٬ کناره و روی کیک به کمک آب٬ بعد ازباز کردن روی کاغذ روغنی می کشیم وشکلهایی دو بعدی یا سه بعدی در ست و روی کار  و برای دور کار استفاده می کنیم.-ترافل به شکل مروارید و سکه- کرمهای آماده - میوه٬ کمپوت - شکلات چیپسی مقاوم به حرارت - می توان قبل از گذاشتن کیک در فر روی کیکها خلال مغزجات یا  کشمش پاشید.  

₪انواع پودرهای  کیک  آماده موجود است .با این روال که روش بیشتر کیکهاست پخت می شود: تخم مرغها را با شکر و وانیل 5 دقیقه زده (با غذا ساز راحت تر از هم زن است.)بعد بقیه مواد و در آخر آرد را اضافه.ته ظرف چرب و با 1ق غ آرد پاشی، در ضمن قالب وسط کیکها را بگذاریم .فر 180 درجه سه ربع. بهتراست.برای امتحان پخت ،خلال دندان یا چنگال را وسط کیک فرو می بریم اگر چیزی نچسبید پخته است برای برشته شدن روی کیک از گریل استفاده می کنیم./ می توان به صورت کاپ کیک درست کرد

₪در فر را هنگام پخت باز نکنید چون باعث خوابیدن پف کیک خواهد شد.

₪ برای اینکه نان خشک نشود یک کاسه آب داخل فر قرار دهید.

₪ اگر نوع نان اجازه دهد میوه خشک یا مغز تخمه اضافه می کنیم.

 12 گرم خمیر مایه = 1ق غ و در ازای آن:1ق چ بهبوددهنده(اگر بهبود دهنده نبود از بیکینگ پودر استفاده می کنیم)

/ 1 نظر / 14 بازدید
محب ولایت

بسم الله الرحمن الرحیم اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم سلام علیکم ╗════════════════════════════════════════════════╔ ║حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: ǁ ║در هنگام آسايش خود را به خدا بشناسان تا در هنگام گرفتارى و سختى تو را بشناسد.ǁ ╝════════════════════════════════════════════════╚