کره ی زمین » حرکت وضعی و انتقالی

زمین(ارض):زمین دو حرکت داره. یکی حرکت وضعی از غرب به شرق(هر 23 ساعت و 56 دقیقه و 4 ثانیه به دور خودش می چرخه یعنی 3دقیقه و56 ثانیه کمتر از 24 ساعت) که روز و شب از اون بوجود  می یاد.یعنی وقتی مقابل خورشید قرار می گیره روز میشه و برعکس.

 حرکت دیگه ی زمین،حرکت انتقالینام داره. زمین هر 365 روز و 6 ساعت به دور خورشید  می چرخه. چون 365 روزمی گیریم،از اون طرف هر 4 سال  در سال کبیسه یک روز به ماه آخر اضافه میشه. در سال مسیحی سالی که کبیسه هست به راحتی پیداست، عدد سال کبیسه قابل تقسیم بر 4 هست، مثل: 2012.حالا سال 1391 که مطابق با این سال هست، هم کبیسه هست.

 از حرکت انتقالی فصلها بوجود می یاد.(لطفاًبه شکلی که کشیدم توجه بشه) چون محور قطب های کره ی زمین متمایل هست بعضی وقت ها خورشید، نیم کره ی شمالی و گاهی نیم  کره ی جنوبی رو روشن می کنه و فصول این دو نیم کره بر عکس هم می شه. در بهار و پاییز خورشید هیچ کدوم از قطبها رو در برنمی گیره و بین قطبین رو شامل می شه.

چون در زمستان، خورشید قطب  در پایین ترین نقطه ی آسمان قرار داره، هوا در ظهر زمستان قطب هم تاریک هست.در تابستان برعکس خورشید 24 ساعته نمایان میشه. پس در قطب 6 ماه روز و 6 ماه شب هست.در کشورهای خط استوا طول روز و شب تقریبا˝12 ساعته و در یک ساعت مشخص طلوع و غروب خورشید اتفاق می افته.

/ 2 نظر / 22 بازدید
علیرضا جهانی

از جملات زیبایی که نوشتی همه می توانند استفاده کنند

علیرضا جهانی

از جملاتی که نوشتی همه استفاده میبرند