پیراشکی

پیراشکی: برای خمیر پیراشکی می توان از خمیرهای آماده که در سوپرمارکت ها موجود است استفاده کرد و طبق دستورالعمل روی آن ده دقیقه قبل از پیچیدن از فریزر خارج کرد یا در منزل تهیه کرد که در زیر آورده شده است.

خمیر پیراشکی (خمیر پیتزا): شیر ولرم: یک لیوان+خمیرمایه:1ق غ+نمک:1ق م + شکر:1ق م + روغن:نصف لیوان + آرد آنقدر که به دست نچسبد و خمیر لطیفی به دست آید. / همه ی مواد را با هم مخلوط کرده و یک ساعت استراحت می دهیم. کمی به خمیر زردچوبه وفلفل اضافه می کنیم.خمیر را در سطح آردپاشی شده، باز و با ظرف گردی با قطر مناسب قالب می زنیم .توجه کنیم که پیراشکی خانگی باد می کند٬ پس خمیرها را کوچک ونازک می اندازیم.

مغزی پیراشکی: بین پیراشکی و سمبوسه قرابت زیادی هست و برای مغزی ازمواد مختلفی می توان استفاده کرد. مثلا آنچه در تصویر مشاهده می کنید کوکوی گوشت و سبزی است که با چنگال خرد کرده ،زرشک و گردوی کوبیده را هم اضافه کرده ام.  اینجا دو دستور پیشنهادی را آورده ام :

1- قارچ ها را نگینی ، تفت و کنار می گذاریم.گوشت چرخ کرده را با کمی آب و روغن و زردچوبه و فلفل+نمک می گذاریم تا تفت بخورد + کمی رب و در آخر پیاز داغ + قارچ +کمی زرشک +گردوی کوبیده شده(در نایلون فریزر با گوشت کوب می کوبیم.)

2- قارچ ها را نگینی ، تفت و کنار می گذاریم .کمی نخود فرنگی پخته + ذرت کنسروی و مرغ پخته ی ریش ریش شده را مختصری تفت. قارچ ها را اضافه کمی پنیر پیتزای رنده شده می ریزیم ،شعله را خاموش می کنیم ،هم می زنیم تا پنیر باز شود و مواد منسجم تر شود

مواد (بدون روغن) را در نیمه ای از خمیر ریخته و نیمه دیگر را برگردانده و با حالت خوابیده ی چنگال ،دو لبه ی خمیر را به هم می چسبانیم تا موقع سرخ کردن مواد بیرون نریزد و روغن داخل نشود. اگر در قسمت هایی خمیر پاره شد کمی انگشت را خیس کرده و آن قسمت را مرمت می کنیم.چون پیراشکی در روغن فراوان سرخ می شود ظرف گود و کوچک تری را انتخاب می کنیم .کمی زردچوبه به روغن می زنیم تا پیراشکی ها خوش رنگ تر شوند. پیراشکی باسرعت آماده می شود برگردانده ،تا هر دو طرف طلایی شود.با سس کچاپ سرو می شود.

/ 0 نظر / 40 بازدید